Dünyanın en büyük avcı cinsi tavukları ''Indio Gigante'' | İzmir Haber | Son dakika Haberleri

İzmir Haber | Son dakika Haberleri

Baskılı Poşet

Dünyanın en büyük avcı cinsi tavukları ”Indio Gigante”

İzmir Haber | Ege Haber | Son Dakika İzmir | İzmir Son Dakika Haberleri | izmirdennehaber.com

”Indio Gigante” şu anda dünyanın en büyük avcı cinsi tavuklarıdır. Bu cinsin hayvanları, 1.15 metreden daha yüksek bir vücut yüksekliğine ve 6 kg’ın üzerinde bir ağırlığa ulaşmaktadır. Bu cins Malay ve diğer ağır tavuk ırklarından yetiştirilmiştir. Yumurta üretiminin şaşırtıcı derecede iyi olduğu biliniyor bu muazzam büyüme, bu cinsin nadirliği ve aşırı uzun ekstremiteler nedeniyle, bacaklarında hafif kıvrımlar vardır.

Dünyanın en büyük avcı cinsi tavukları ”Indio Gigante”
903
20 Ocak 2019 - 21:27

Dünyanın en büyük avcı cinsi tavukları ”Indio Gigante”

Indio Gigante” şu anda dünyanın en büyük avcı cinsi tavuklarıdır. Bu cinsin hayvanları, 1.15 metreden daha yüksek bir vücut yüksekliğine ve 6 kg’ın üzerinde bir ağırlığa ulaşmaktadır. Bu cins Malay ve diğer ağır tavuk ırklarından yetiştirilmiştir. Yumurta üretiminin şaşırtıcı derecede iyi olduğu biliniyor bu muazzam büyüme, bu cinsin nadirliği ve aşırı uzun ekstremiteler nedeniyle, bacaklarında hafif kıvrımlar vardır.

”Bursalı bir girişimci”

4 yıl önce Brezilya’dan getirdiği yumurtalardan “İndio gigante” cinsi tavuklar üreten girişimcinin, boyu bir metreyi aşan ve çifti 8 bin 300 liradan alıcı bulan tavuklarına sipariş yağıyor.
Bursalı bir girişimcinin Brezilya’dan yumurtasını getirerek üretmeyi başardığı dünyanın en büyük tavukları görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. 20 yıldır süs tavukları yetiştiriciliği yapan ve çiftliğinde onlarca çeşit süs tavuğu bulunan Ömer Faruk Erdönmez, ismini duyduğu, dünyanın en büyük tavuğu olan İndio gigante cinsi tavukların yumurtalarını 4 yıl önce Brezilya’dan ithal etti. Türkiye’de hiç olmayan bu tavukları üretmeye başlayan girişimci, boyları bir metreyi geçen tavuklardan onlarca üretmeyi başardı.

TÜRKİYE’DE BİR İLK
Erdönmez’in yetiştirdiği “İndio gigante” cinsi tavuklar 1 metre 2 santim boyuna ulaştı. İriliğiyle görenlere “Bu nasıl tavuk?” dedirten hayvanların çifti müzayedede 8 bin 300 liraya satıldı. Normal tavuklardan 3 kat daha büyük olan hayvanlar Türkiye’de de büyük rağbet görüyor. Dünyanın en büyük tavuklarından yaptığı araştırma sonucunda haberdar olduğunu ifade eden Erdönmez, “Bu tavuklar Brezilya’da 3 ırkın çiftleştirilmesi sonucu meydana çıkmış, boyu 1 metre 21 santime kadar çıkıyor. Bundan 4 yıl önce Brezilya’dan getirttiğim yumurtalardan tavuk elde etmeyi başardım. Bendeki bu tavuklar da bir metre 2 santimi buldu. Bu tavukları Türkiye’ye getiren ilk kişiyim. Bu hayvanları görenler oldukça şaşırıyor. Bu tavukların çifti açık arttırmada 8 bin 300 liraya alıcı buldu. Yıllık 160-180 arasında yumurta veriyor. Bu cinsin tavukları 3-3.5 kilogram, horozları ise 4-4.5 kilogram geliyor” dedi.

 

Bir önceki İzmir Haber-2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulaması olacak başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

İzmir Haber

SON EKLENEN FİRMALAR

Baskili PosetPoset Baski