İzmir, Artık Avrupa bisiklet rotasında! | İzmir Haber | Son dakika Haberleri

İzmir Haber | Son dakika Haberleri

Baskılı Poşet

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

İzmir, Artık Avrupa bisiklet rotasında!

İzmir, Artık Avrupa bisiklet rotasında!
124
26 Kasım 2019 - 17:14

Avrupa Bisikletçiler Federasyonu, İzmir’in Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na dahil olma talebini onayladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili açıklamada bulunarak, Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) katılmak amacıyla gönderilen başvuru talebinin onaylandığını ve üyeliğin resmi olarak ilan edildiğini bildirdi.

İzmir, Avrupa Bisiklet Federasyonu’na 2016 yılının son zamanlarında başvuruda bulunmuştu. Şehrin 500 kilometre uzunluğundaki bisiklet rotasının EuroVelo 8-Akdeniz rotasının uzantısı sayılarak ağ içerisine alındığı belirtildi.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu etkinlik, yılda ortalama 7 milyar avroluk ekonomik büyüklüğe sahiptir. Ülkemizden EuroVelo’ya Türkiye’den katılım sağlayan ilk kent İzmir’dir. Bunun gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Tunç Soyer, EuroVelo’nun sürdürülebilir ulaşım ve turizm politikalarını bir araya getiren mühim bir proje olduğunun altını çizerek, şunları ifade etti:

“EuroVelo üyeliği, bisiklet kültürünün ve bisikletli ulaşım altyapısının geliştirilebilmesi adına faaliyetlerde bulunmak açısından büyük önem taşımaktadır ve kentimiz için çok değerli bir kazançtır. 500 kilometrelik İzmir uzantısı, Kuzey güney doğrultusunda oluşturuldu. Biz de bunun için kolları sıvadık ve şu andan itibaren rota geliştirme ve güçlendirme çalışmalarımızı başlatıyoruz.

EuroVelo rotası ile Türkiye’ye giren bisikletli turist, yeme içme mekanlarını, yerel konaklama alanlarını, yerel kültürel ve tarihi değerlerimizi deneyimleyerek çok sayıda sektöre yönelik sürdürülebilir bir ekonomik katkı sağlıyor. EuroVelo altyapısı adına İzmir’de yapılan düzenlemeler ve yatırımlar, sürdürülebilir ulaşım projesine destek veriyor.”

Ardından söz alan EuroVelo Direktörü Adam Bodor ise şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizin kıyı şeridinin bu bölümü gerçekten çok önemli. Bu alanın EuroVelo 8-Akdeniz Rotası’na dahil edilmesi bizleri son derece sevindirdi. Bergama ve Efes antik şehirlerinin EuroVelo ağında yer alması paha biçilemez. Başvuru süreci boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle iç içe çalışmalar yaptık ve kentin bisiklet alanındaki projeleri gerçekten bizi çok etkiledi.”

Bir önceki İzmir'de Korkunç Olay! Gözü Dönmüş Adam, Baltayla... başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Baskili PosetPoset Baski