İzmir'de Provakasyon: Alevi Vatandaşlara Yönelik Duvar Yazısı | İzmir Haber | Son dakika Haberleri

İzmir Haber | Son dakika Haberleri

Baskılı Poşet

İzmir’de Provakasyon: Alevi Vatandaşlara Yönelik Duvar Yazısı

İzmir’de Provakasyon: Alevi Vatandaşlara Yönelik Duvar Yazısı
224
28 Kasım 2019 - 15:44

İzmir’de Provakasyon: Alevi Vatandaşlara Yönelik Duvar Yazısı

İzmir’in Gaziemir ilçesi, çirkin bir provakasyona sahne oldu. İlçede bazı Alevi vatandaşların yaşadığı Yeşil Mahallesi’nde birkaç evin duvarlarına kırmızı boyayla ‘X’ işareti koyularak, ‘Defol Alevi’ şeklinde bölücü yazılar yazıldı. Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.
Sosyal medyanın gündemine oturan konuyla ilgili İzmir Valisi Erol Ayyıldız’dan açıklama geldi. Vali Ayyıldız, Yeşil Mahallesi’nde Alevi vatandaşların yaşadığının öğrenildiğini ifade ederek, “Emniyetimiz tarafından yapılan çalışmada yazının herhangi bir mezhepsel gerekçeden kaynaklanmadığı, kavga sebebiyle asayiş olayıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Konu hakkında adlî ve idari tahkikat sürüyor.” diye konuştu. Öte yandan Vali Ayyıldız, İl Emniyet Müdürlüğü’nün konuya yönnelik çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.
Evinin duvarına kırmızı boyayla ‘X’ işareti yapılıp ‘Defol Alevi’ şeklinde bölücü yazı yazılan Bayram Şenal ise, siyah boyayla bu çirkin yazıyı gül resmine çevirdi.
Her kesimden bu çirkin provakasyona tepki yağarken, AKP sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Çelik; “İzmir’in huzurunu bozacak hiçbir şeye izin vermeyeceğiz.” diyerek tepkisini ortaya koyarken, CHP’li Aykut Erdoğdu ise, “Aleviler hakkını alana dek Aleviyim” sözleriyle tepki gösterdi.
Çelik, sosyal medya hesabından konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:
“İzmir Gaziemir’de bir duvara yazılan Alevi vatandaşlarımıza yönelik bölücü ifadeler sebebiyle bütün ilgili birimlerimiz olayı yakından takibe almıştır ve olay hakkında ayrıntılı inceleme başlatılmıştır.
İçişleri Bakanımız konuyu bizatihi takip ediyor. Emniyet birimleri ve İzmir Valiliği konuya azami duyarlılıkla yaklaşmaktadır. Bu itibarla, devlet kurumlarının bu meseleyi, “birkaç çocuk yapmıştır” diyerek geçiştirdiği tamamen yanlıştır.
Halkımız hiç endişelenmesin. Biz, İzmir’in huzurlu ortamına gölge düşürecek herhangi bir şeye izin vermeyeceğiz. Güzel İzmir’imiz, hoşgörü ve kardeşliğin mayasıyla yoğrulmuştur. Emniyet birimlerimiz bu huzuru ve kardeşliği bozacak her türlü faaliyetin karşısındadır.
Herhangi bir vatandaşımıza etnik, mezhepsel, sosyal veya siyasal gerekçelerle yapılan saldırıyı her birimize yapılmış addederiz. Birliğimizi ve dirliğimizi muhafaza edecek toplumsal deneyime sahibiz.
Tüm vatandaşlarımız hiç tedirgin olmasın. Yetkililer konuyu hassasiyetle takip etmekteler. Olay çözülecek ve gereken ne ise yapılacaktır.”
CHP’DEN DE TEPKİ GELDİ
CHP İstanbul Milletvekili Aykur Erdoğdu’nun tepkisi ise çok sertti. Erdoğdu; “Bu bireysel bir olaydır… Benim derdim 3-5 kendini bilmezin yaptıkları değil… Benim derdim kurumsallık adı altında… Sessiz sessiz… Kin ve nefretle uygulanan devlet politikasıdır… Aleviler hakkını alıncaya dek #Aleviyim” paylaşımında bulundu.

Bir önceki İzmir'de Korkutan Yangın! başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

İzmir Haber

SON EKLENEN FİRMALAR

Baskili PosetPoset Baski