Petkim, 9 ayda 915 milyon TL net kâr elde etti | İzmir Haber | Son dakika Haberleri | Aliağa Petkimİzmir Haber | Son dakika Haberleri |
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir Haber | Son dakika Haberleri |

Baskılı Poşet

Petkim, 9 ayda 915 milyon TL net kâr elde etti

Petkim, 9 ayda 915 milyon TL net kâr elde etti
68
02 Kasım 2018 - 18:09

Petkim, 9 ayda 915 milyon TL net kâr elde etti

Petkim, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde; faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) yılın ikinci çeyreğine yüzde 75 artırırken, 9 ayda 915 milyon TL net kâr elde etti.

SOCAR’ın Türkiye’nin iştiraki, Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Küresel ekonomik dalgalanmalara rağmen piyasa beklentilerinin üzerinde sonuçlar elde eden Petkim’in kârlılığı, yılın ikinci çeyreğindeki verilere oranla artış gösterdi. Petkim, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde; faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) yılın ikinci çeyreğine yüzde 75 artırırken, 9 ayda 915 milyon TL net kâr elde etme başarısını yakaladı. Üçüncü çeyrekte, Petkim’in 4 yıl önce kapasitesini artırdığı Etilen Fabrikası’nın kullanım oranı ise yüzde 100’e ulaştı.

Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, yılın ilk 9 ayında gösterdikleri başarıyı; verimlilik odaklı proje, yatırım ve ortaklıklarının yanı sıra teknoloji ve AR-GE’ye yaptıkları yatırımlarla elde ettiklerini belirterek, “Gelişmekte olan ülkelerin içinden geçtikleri dalgalı piyasa koşullarına rağmen katma değerli üretimin gücüne olan inancımızla, iç piyasaya ürün sunmaya devam ettik. Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına katkı sağlayacak üretim gücümüzü ve yatırımlarımızı daha verimli kılmaya odaklandığımız 2018 yılı bizim için pek çok anlamda bir dönüşüm yılı oldu. Yılın başında, ekim ayında açılan STAR Rafineri’ye dolaylı olarak yüzde 18 ortak olmak üzere adım attık. Bu ortaklık için 240 milyon dolarlık ikinci taksit ödemesini eylül ayında gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde STAR Rafineri’den navlun ücreti ödemeden ve aynı standartta alacağımız ham madde ile verimliliğimizi daha da artıracağız. Tüm süreçlerimizi uçtan uca gözden geçirerek Petkim değer zinciri doğrultusunda verimlilik oluşturacak fonksiyonlar arası iyileştirme projelerimizi uygularken Petkim’in son yıllarda giderek artan rekor kârlılığını ve performansını koruyacak güçlü planlar yapıyoruz” dedi.

PETKİM GENEL MÜDÜRÜ ANAR MAMMADOV, YILIN İLK 9 AYINDA GÖSTERDİKLERİ BAŞARIYI; VERİMLİLİK ODAKLI PROJE, YATIRIM VE ORTAKLIKLARININ YANI SIRA TEKNOLOJİ VE AR-GE’YE YAPTIKLARI YATIRIMLARLA ELDE ETTİKLERİNİ BELİRTEREK, “GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN İÇİNDEN GEÇTİKLERİ DALGALI PİYASA KOŞULLARINA RAĞMEN KATMA DEĞERLİ ÜRETİMİN GÜCÜNE OLAN İNANCIMIZLA, İÇ PİYASAYA ÜRÜN SUNMAYA DEVAM ETTİK” DEDİ. (İSMAİL HAKKI ERGÜN/İZMİR-İHA)

PETKİM, 2018 YILININ ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE; FAİZ, AMORTİSMAN VE VERGİ ÖNCESİ KARINI (FAVÖK) YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNE YÜZDE 75 ARTIRIRKEN, 9 AYDA 915 MİLYON TL NET KAR ELDE ETTİ. (İSMAİL HAKKI ERGÜN/İZMİR-İHA)

Bir önceki Tuncay Özkan’ın İzmir’de ilçe başkanları görüşmesi sona erdi başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

İzmir Haber

SON EKLENEN FİRMALAR

Baskili PosetPoset Baski