Yumurta Kolisinden Elbise Tasarlayan Engelli Gençler, İzmir'de Defile Düzenleyecek! | İzmir Haber | Son dakika Haberleri

İzmir Haber | Son dakika Haberleri

Baskılı Poşet

Yumurta Kolisinden Elbise Tasarlayan Engelli Gençler, İzmir’de Defile Düzenleyecek!

Yumurta Kolisinden Elbise Tasarlayan Engelli Gençler, İzmir’de Defile Düzenleyecek!
122
28 Kasım 2019 - 15:46

İZMİR Urla’da Kızılay aracılığıyla buluşan otizmli ve zihinsel engelli gençler, topladıkları naylon, gazete, yumurta kolisi, plastik, çuval ve duş perdesi gibi çok sayıda geri dönüşüm malzemesiyle kıyafet yapıyor. Anneleriyle beraber Kızılay Urla Şube binasında bir arada çalışan gençler, yağmurluktan gelinliğe kadar çok sayıda kıyafet tasarlıyor. Bu işi severek yapan ve oldukça keyif alan gençler, şimdi Ünlü modacı Hakan Akkaya’nın da katkısıyla bir defile düzenlemeye hazırlanıyor.

İzmir’in Urla ilçesinde Dere Sokağı’ndaki Kızılay Urla Şube binasına anneleri ile birlikte gelen otizmli ve zihinsel engelli gençler, kendi emekleriyle topladıkları pek çok geri dönüşüm malzemesini kullanarak kıyafet üretiyor. Çeşit çeşit oya ve dantellerden gelinlik; duş perdesinden yagmurluk; çuval, yumurta kutusu ve gazetelerden elbise; naylonlardan çanta tasarlayan engelli gençler, azimleriyle herkesin takdirlerini kazanıyor. Kesim ve dikiş gibi ince işleri anneleri üstlenirken, gençler genel olarak geri dönüşüm malzemelerini topluyor, bu malzemelerin depolama ve ütülemesini yapıyor, kıyafet üretimindeki diğer vazifeleri gerçekleştiriyor. Gençler, bir yandan sosyalleşirken bir yandan da beraber bir şeyler ortaya koyabilmenin gururu içerisinde.
DEFİLE HEYECANI
Tasarlanan kıyafetlerin büyük ilgi gördüğünü belirten Kızılay Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, Kültür Merkezi’nin 7 Aralık tarihinde bir defileye sahne olacağını duyurdu. Herkesi etkinliğe davet eden Nurgül Saltık, ünlü modacı Hakan Akkaya’nın da kendilerini yönlendirdiğini ve her zaman çok yardımcı olduğunu söyledi. Saltık, konuyla ilgili açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
“Bu defile, bizim düzenleyeceğimiz birinci defile değil. Daha evvel geri dönüşüm malzemeleri ile 4 defile organize ettik, fakat hiçbiri bu denli kapsamlı olmadı. Bu defa çok çalıştık, tüm hazırlıklarımızı yaptık ve kıyafet sayımız da önceki defilelerden daha çok. Gençlerimizin ve velilerimizin içi içine sığmıyor, defile gününü sabırsızlıkla bekliyoruz.”
İlçedeki engellilere yönelik çok sayıda faaliyette bulunduklarının altını çizen Saltık, “Bizler engelli gençlerimizin sosyalleşebilmesi amacıyla, tüm samimiyetimizle çalışmaktayız. Onların hayatına neler kazandırabiliriz, ne gibi bir yararımız olabilir diye devamlı fikir yürütüyoruz. Onlarla birlikte bir koro düzenledik ve pek çok belediye festival ve etkinliklerine katıldık. Bu sayede gençlerimiz evlerinde hapis kalmıyor. Engelli gençlerimizin beraber bir şeyler ortaya koyması, hem bizleri, hem de onları çok sevindiriyor. Onların herhangi bir etkinlik sırasında gözlerinden okunan neşelerine tanık olmak inanın bizlere daha da güç veriyor.” diye konuştu.

Bir önceki Merdivenden Düşüp Yaralandı, 4 Gün Sonra Acı Haber Geldi başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

İzmir Haber

SON EKLENEN FİRMALAR

Baskili PosetPoset Baski