Zeytinyağı doğru saklanmazsa sağlığı bozabilir | İzmir Haber | Son dakika Haberleri

İzmir Haber | Son dakika Haberleri

Baskılı Poşet

Zeytinyağı doğru saklanmazsa sağlığı bozabilir

Zeytinyağı doğru saklanmazsa sağlığı bozabilir
166
03 Ekim 2018 - 17:06

Zeytinyağı doğru saklanmazsa sağlığı bozabilir

İZMİR (İHA) – Uzmanlar, yeni sezonla birlikte mutfakların vazgeçilmesi zeytinyağının olumsuz saklama koşullarının ürünün kalitesini ve besin değerlerini azalttığına dikkat çekiyor.
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Mine Güngörmüşler, zeytinyağının şeffaf cam ya da plastik şişelerde saklanması nedeniyle yağın ışık ve ısıya maruz kaldığını, bunun sonucunda da ürünün kötü tat ve koku oluşumuyla birlikte besin değerlerini yitirdiğini söyledi. Zeytinyağının plastik ve şeffaf cam şişelerde, güneş altında saklanmaması gerektiğine dikkat çeken Güngörmüşler, “Zeytinyağları kimi zaman plastik şişeler içinde satışa çıkabiliyor. Bu şişeler, iyi temizlenmeden kullanıldığında yağlarda mikrobiyal üremeye sebep oluyor. Bu da yağın hızla bozulmasını daha açık duruma getiriyor. Bu sebeple kaynağı bilinmeyen ve plastik şişelerde satılan zeytinyağları tüketilmemelidir” dedi.
Plastik şişelerdeki yağın hangi senenin ürünü olduğu; asit oranları, saklama koşulları ve saf olup olmadığı gibi bilgilere ulaşılamadığına da dikkat çeken Güngörmüşler, markasız olan bu yağların büyük oranda tağşiş olduğu kaydetti.

“Renkli cam şişe tercih edilmeli”

Zeytinyağının bulunduğu şişede; marka, işletme kayıt numarası, üretim ve son kullanma tarihi gibi gıda için gerekli bilgilerin bulunması gerektiğini aktaran Güngörmüşler, şunları söyledi:
“Işık, oksijen, sıcaklık, su veya nem zeytinyağının kalitesini bozan etmenlerdir. Zeytinyağı evde ışık ve nem almayan kapaklı dolaplarda saklanmalıdır. Tercihen renkli cam şişede ve bulunduğu ortam sıcaklığı 15 derece (C) civarında olacak şekilde korunmalı. Zeytinyağı içerisinde bulunan klorofil şeffaf cam şişede güneş ışığına maruz kaldığında okside olarak istenmeyen lezzetler oluşturuyor. Bu nedenle, renkli cam şişelerde, renkli cam damacanalarda, porselen ya da çelik kaplarda muhafaza edilmeli.”

UZMANLAR, YENİ SEZONLA BİRLİKTE MUTFAKLARIN VAZGEÇİLMESİ ZEYTİNYAĞININ OLUMSUZ SAKLAMA KOŞULLARININ ÜRÜNÜN KALİTESİNİ VE BESİN DEĞERLERİNİ AZALTTIĞINA DİKKAT ÇEKİYOR. (İHA/İZMİR-İHA)

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (İEÜ) GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ MİNE GÜNGÖRMÜŞLER, ZEYTİNYAĞININ ŞEFFAF CAM YA DA PLASTİK ŞİŞELERDE SAKLANMASI NEDENİYLE YAĞIN IŞIK VE ISIYA MARUZ KALDIĞINI, BUNUN SONUCUNDA DA ÜRÜNÜN KÖTÜ TAT VE KOKU OLUŞUMUYLA BİRLİKTE BESİN DEĞERLERİNİ YİTİRDİĞİNİ SÖYLEDİ. (İHA/İZMİR-İHA)

Bir önceki Fransızların tercihi Türk konfeksiyon ürünleri başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

İzmir Haber

SON EKLENEN FİRMALAR

Baskili PosetPoset Baski